Dziś jest: niedziela, 24 maj 2015 roku

Kategoria: Parafie Rzymskokatolickie

Poleć na:

Opis:

Wieś Barcino jest wzmiankowana w zapiskach historycznych już w 1480 roku, kiedy to należała do rodziny von Massow, a w kolejnych latach do rodzin: von der Goltz, Hoym, Massow i Puttkamer. Ostatnim właścicielem majątku w Barcinie był Becker. Źródła podają, że w XIX wieku w okolicach Barcina wydobywano bursztyn. Warto zwrócić uwagę w Barcinie na zabytki: barokowy pałac i późnogotycki kościół.
kliknij, aby powiększyć Kościół wzniesiony został w II połowie XVI wieku w stylu późnogotyckim, co widać w typowej dla końca średniowiecza opasce złożonej z czterech warstw cegieł umieszczona nad gzymsem. Wieża kościoła dobudowana została w XVII wieku. W latach 1864-1865 kościół został rozbudowany w stylu neogotyckim. Wydłużono wówczas nawę o 2 przęsła i zamknięto ją trójbokiem. Ściany kościoła wymurowane zostały z czerwonej cegły, dach o kształcie dwuspadowym pokryto dachówką tzw. karpiówką, zaś samą wieżę nakryto dwuczłonowym, ośmiobocznym, baniastym hełmem z blachy datowanym na 1739 rok. Obiekt wzniesiono na planie prostokąta zamkniętym do wschodu trójbokiem. Jest to kościół jednonawowy z emporą w części zachodniej.
Rozpoczęcie budowy około 1550r. Późnogotycki budynek ceglany z wysokością w świetle 8,4 m. Pod okapem pas gzymsowy składający się z czterech warstw kamiennych, które według przekątnie ustawionych bloków nazwano "Sogefries" (piłowany fries). kliknij, aby powiększyć Najstarsza, zachodnia część składa się z czterech jarzm, dostrzegalnych przez przypory przy ścianach zewnętrznych. W XVII wieku powstała przybudówka kwadratowej wieży po zachodniej stronie. Posiada ona dwustopniowy, ośmiokątny kask. Koniec stanowiła kiedyś chorągiew wiatrową z datą 1739. Obecnie na szpicy mieści się krzyż. W latach 1964-1965 poszerzono ławę kościoła o dwa jarzma od wschodu. Prezbiterium ogrodzono z trzech stron i osadzono w całości ostrołukowe okna. Kościół uzyskał w ten sposób dzisiejszy kształt przedstawiany na fotografiach. Po stronie południowej znajduje się obecnie zakrystia, z zdobnym szczytem u wejścia schodowego. W tejże przybudówce mieści się obecnie także kaplica. Wnętrze kościoła posiada całkowity sufit belkowy. Nad prezbiterium z ołtarzem sufit jest malowany.
Z dawnego wyposażenia kościoła zachowała się średniowieczna chrzcielnica kamienna, ołtarz główny z II połowy XVIII wieku, ołtarz boczny w kaplicy z XIX wieku oraz dwa lichtarze z 1853 roku.

Po wojnie tereny dzisiejszej parafii były częścią parafii Biesowice. W 1963 roku tworzeniem parafii zajął się ks. Stanisław Augustyńczyk (+1996). Parafia Barcino została erygowana 28 sierpnia 1973 roku.
Kolejnymi proboszczami byli:
- ks. Antoni Zieliński (1996-2006),
- ks. Adam Wakulicz (2006-2011),
- i aktualnie: ks. Jacek Gierszewski.
Historia się nie kończy, tworzymy ją wszyscy...

odpusty:

Barcino 26.07, Gumieniec 24.06, Korzybie 26.08

- w sobotę:
Korzybie - godz. 16:30 (może być odwołana lub przeniesiona, gdy wypada ślub - patrz Ogłoszenia)
Obłęże - godz. 18:00
- w niedzielę:
Barcino - godz. 8:00
Gumieniec - godz. 9:30
Korzybie - godz. 11:00
Barcino - godz. 12:30.

• Poleć obiekt:

Twój email będzie wyglądać następująco:

Firma [nazwa] jest bardzo dobra firma, polecam jej usługi.  Opis i informacje o firmie znajdzie pod adresem [link].

Pozdrawiam [login]

• Napisz do obiektu: